Three pounds of candy costs $12.75. What is the cost per pound?
Unit 5 Review GT

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Angela Cook
Used 26+ times
FREE Resource
36 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$4.25/ lb
$4/ lb
$4.50/ lb
$4.30/ lb
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The cost to rent a bike is $37 for 4 hours. How much does it cost to rent the bike for 1 hour?
$9.25
$9
$9.30
$148
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There are 1,672 calories in 4 servings of icecream. How many calories are in 1 serving?
418 calories/serving
420 calories/serving
400 calories/serving
6,688 calories/serving
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A recipe for cookies calls for 4 cups of chocolate chips for 20 cookies. How many cups of chocolate chips are in 1 cookie?
0.2 cups
5 cups
0.5 cups
0.4 cups
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mel bought 4 pounds of jelly beans for $12.98. What is the unit price per pound? (Round your answer to the nearest cent)
$3.24/ lb
$3.25/ lb
$3.20/ lb
$3.00/ lb
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jay's motorcycle averages 28 miles per gallon. What is the closest to the amount of gas he will use to travel 616 miles?
20 gallons
26 gallons
25 gallons
22 gallons
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Skyler earns $612.50 for 35 hours of work. At this rate, how much will she earn in 40 hours?
$17.50
$535.94
$700
$21,437.50
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
32 questions
FAST review 2023

Quiz
•
7th Grade
35 questions
Proportional Relationships with Algebra

Quiz
•
6th - 8th Grade
35 questions
Representations of Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
35 questions
Evaluating Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
35 questions
Proportional Relationships Descriptions

Quiz
•
6th - 8th Grade
35 questions
Connecting Proportional Relationships and the Equation of a Straight Line

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
y=kx

Quiz
•
7th Grade
40 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade