using unit values

using unit values

7th - 10th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

12/16 Measurement Conversion using Proportion

12/16 Measurement Conversion using Proportion

7th Grade

15 Qs

Division Word Problems

Division Word Problems

5th - 7th Grade

10 Qs

Markups and Markdowns Practice

Markups and Markdowns Practice

6th - 7th Grade

11 Qs

Linear Relationships

Linear Relationships

7th - 8th Grade

11 Qs

Solving Proportion Word Problems Quizizz

Solving Proportion Word Problems Quizizz

5th - 10th Grade

10 Qs

Unit Rates with Fractions

Unit Rates with Fractions

7th Grade

10 Qs

Sales Tax and Income Tax

Sales Tax and Income Tax

7th Grade

15 Qs

Percent Application

Percent Application

7th Grade

12 Qs

using unit values

using unit values

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 10th Grade

Easy

Created by

Karen Gray

Used 11+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

If 1 book costs £2

How much for 3 books?

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

If one pizza costs £3

How much for 2 pizzas?

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

If one bag of sweets costs 40p

How much for 4 bags?

(give your answer in pence)

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

If one game costs £7

How much for 5 games?

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

If one meal deal costs £3

How much for 3 meal deals?

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

If one box weighs 150g

How much will 6 boxes cost?

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

If one apple weighs 30g

How much will 6 apples weigh?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?