Unit Rates

Unit Rates

5th - 6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Unit Rates, Proportions

Ratios, Unit Rates, Proportions

6th Grade

20 Qs

Chapter 2 Test

Chapter 2 Test

6th - 8th Grade

17 Qs

Rate (Solving Word Problems)

Rate (Solving Word Problems)

5th - 6th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Unit Rate and Proportions

Unit Rate and Proportions

6th Grade

20 Qs

Finding Unit Rate

Finding Unit Rate

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Rate and Unit Rate Quiz

Rate and Unit Rate Quiz

6th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 6th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 6.RP.A.3

Standards-aligned

Created by

Leann Lambert

Used 23+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate: 100 people in 4 rows

25 people per row

400 people

40 people in each row

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit price: $900 for 5 days

$180 per day

$4500 each

45 days

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate: 385 miles in 7 hours

55 miles per hour

2,695 miles

70 miles per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate: 18 people in 6 cars

3 people per car

108 people

6 people per car

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate: 2,500 tickets in 10 days

250 tickets per day

25 tickets per day

250 tickets in 10 days

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit price: $47 for 4 shirts

$11.75 per shirt

$188

$18.80 per shirt

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate: 9 cups of flour for 3 recipes

3 cups of flour per recipe

12 cups of flour

27 cups each

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?