Mr. Davis can drive 400 miles in 8 hours. What is the constant of proportionality?
STAAR Practice

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Hannah Welch
Used 5+ times
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
50
40
3200
408
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Mr. Alston pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?
$57.46
$8.50
$19.50
$24.70
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the value of x?
1
7
-5
-1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Ms. Traylor had $80 to purchase school supplies for her class. She bought 32 glue sticks and 32 boxes of crayons. Each glue stick costs $1.40 and each box of crayons cost $0.59. How much money did Ms. Traylor have left after these purchases?
$16.32
$18.88
$63.68
$35.20
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Ms. Holmes uses 6 grams of tea leaves to make 24 fluid ounces of tea. Last week she made 288 fluid ounces of tea. How many grams of tea leaves did Ms. Holmes use to make tea last week?
0.5 g
1,152 g
72 g
2 g
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which equation best represents the relationship between x and y in the graph pictured?
y = 3x + 3
y = 3x - 1
y = 1/3x + 3
y = 1/3x - 1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Set A represents rational numbers. Set B represents integers. Which diagram shows the numbers place in the correct sets?
A
B
C
D
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Mixed Operations with Decimals

Quiz
•
5th - 7th Grade
11 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th - 8th Grade
13 questions
21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Algebra Review - expressions and equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
16 questions
Solving Systems by Elimination

Quiz
•
7th - 9th Grade
16 questions
GCCISD-7th Grade Math STAAR Questions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Equations & Inequalities Quick Check

Quiz
•
7th Grade
17 questions
Ratios and Proportions Review

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade