College Math Unit 4 - Finances

College Math Unit 4 - Finances

10th Grade - University

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Equation of the circle

Equation of the circle

10th Grade - University

10 Qs

MGSE.7.G2 (Triangles)

MGSE.7.G2 (Triangles)

KG - University

10 Qs

QUIZ CHAPTER 1

QUIZ CHAPTER 1

11th Grade - University

10 Qs

QUIZ - FRACTIONS

QUIZ - FRACTIONS

University

10 Qs

Product/Factoring/Completing the Square/Rewriting the Perfect Sq

Product/Factoring/Completing the Square/Rewriting the Perfect Sq

11th - 12th Grade

14 Qs

FRACTIONS - LOGICAL

FRACTIONS - LOGICAL

10th - 11th Grade

10 Qs

Ratio, Proportion and Perimeter

Ratio, Proportion and Perimeter

University

12 Qs

DETERMINANTS

DETERMINANTS

12th Grade

11 Qs

College Math Unit 4 - Finances

College Math Unit 4 - Finances

Assessment

Quiz

Mathematics

10th Grade - University

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.3C, 7.EE.B.3, 7.RP.A.3

+2

Standards-aligned

Created by

Regina Gorman

Used 101+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Elena spends $4 per day on a coffee at the neighborhood cafe and $360 per month on food. On an annual basis, the first set of expenses is ___% of the second set of expenses.

12%

28%

34%

47%

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Ashton maintains an average balance of $1200 on his credit card which carries an annual interest rate of 21%. Find the monthly interest payments. Assume that monthly interest rates are 1/12 of annual interest rates.

$210

$21

$2520

$252

Tags

CCSS.7.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Linda enrolls for 10 credit-hours for each of two semesters at a cost of $550 per credit-hour (tuition and fees). In addition, textbooks cost $350 per semester. Prorate the given expenses to find the monthly cost. Round your answer to the nearest dollar.

$975

$1463

$150

$488

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find the net monthly cash flow. Assume that 1 month = 4 weeks and that 1 year = 12 months. Round your answer to the nearest dollar.

-$150

-$907

-$495

-$540

Tags

CCSS.7.EE.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A couple in their forties with a combined household income of $56,000 per year spends $400 per month on health care. Is this spending pattern at, above, or below the national average? Use the bar graph above.

At average

Above average

Below average

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

You have a choice between going to an in-state college where you would pay $6000 per year for tuition and an out-of-state college where tuition is $9000 per year. The cost of living is higher at the in-state college, where you can expect to pay $950 per month in rent, compared to $500 per month at the other college. You will pay $1900 per year to travel back and forth from the out-of-state college. Find the cost of each college for one year.

In-state $17,400; out-of-state $15,000

In-state $17,700; out-of-state $15,000

In-state $17,400; out-of-state $16,900

In-state $17,700; out-of-state $16,900

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Use the compound interest formula for compounding more than once a year to determine the accumulated balance on a $5500 deposit at an APR of 4% with a monthly compounding for 6 years.

$6,902.61

$6989.08

$5591.26

$5610.92

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?