Write the ratio as a unit rate.
$75 for 15 tickets
Rates & Converting Rates
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Elena Raver
Used 10+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Write the ratio as a unit rate.
$75 for 15 tickets
$3 per ticket
$5 per ticket
$5.50 per ticket
$7 per ticket
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a 6-pack of soda costs $3.00, how much are you paying for each can?
$0.25 per can
$0.33 per can
$0.50 per can
$2.00 per can
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
White rice costs $4.50 for 1.5 pounds. Brown rice costs $6.00 for 1.2 pounds. Which one has the lower unit rate?
White rice
Brown rice
They are equivalent
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jack makes $36 for working 8 hours. What is Jack's hourly rate?
$3.50 per hour
$4.00 per hour
$4.50 per hour
$5.00 per hour
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Maddie rode on 12 planes in 15 days. At this rate, how many planes will she ride on in 35 days?
21
24
26
28
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
58 inches
60 inches
62 inches
66 inches
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
234 centimeters
265 centimeters
275 centimeters
290 centimeters
11 questions
Unit 3 Rates/Percentages Review
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit Rates
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Solving Speed Problems
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate and Rate Tables
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates
Quiz
•
6th - 8th Grade
8 questions
Converting Rates
Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences
Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance
Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines
Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations
Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)
Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents
Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives
Quiz
•
6th Grade