Rates & Converting Rates

Rates & Converting Rates

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Solving Rates and Unit Rates

Solving Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates  and  Unit Rates Quiz

Rates and Unit Rates Quiz

6th Grade

10 Qs

Rates, Unit Rates & Proportions

Rates, Unit Rates & Proportions

6th Grade

15 Qs

Comparing Unit Rates (Tables & Word Problems)

Comparing Unit Rates (Tables & Word Problems)

6th Grade

12 Qs

Rate (Solving Word Problems)

Rate (Solving Word Problems)

5th - 6th Grade

10 Qs

Rates & Converting Rates

Rates & Converting Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Elena Raver

Used 10+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Write the ratio as a unit rate.

$75 for 15 tickets

$3 per ticket

$5 per ticket

$5.50 per ticket

$7 per ticket

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a 6-pack of soda costs $3.00, how much are you paying for each can?

$0.25 per can

$0.33 per can

$0.50 per can

$2.00 per can

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

White rice costs $4.50 for 1.5 pounds. Brown rice costs $6.00 for 1.2 pounds. Which one has the lower unit rate?

White rice

Brown rice

They are equivalent

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jack makes $36 for working 8 hours. What is Jack's hourly rate?

$3.50 per hour

$4.00 per hour

$4.50 per hour

$5.00 per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Maddie rode on 12 planes in 15 days. At this rate, how many planes will she ride on in 35 days?

21

24

26

28

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

58 inches

60 inches

62 inches

66 inches

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

234 centimeters

265 centimeters

275 centimeters

290 centimeters

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?