Math 7 EOY Review

Quiz
•
Mathematics
•
7th - 8th Grade
•
Medium
+12
Standards-aligned
John Obermiller
Used 124+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Simplify
Tags
CCSS.7.EE.A.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is another way of writing
Tags
CCSS.7.EE.A.1
CCSS.7.EE.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jimmy is 8 years younger than triple his brother's age, t. What is an expression for Jimmy's age using t to represent Jimmy's brother's age.
Tags
CCSS.7.EE.A.1
CCSS.7.EE.A.2
CCSS.7.EE.B.4
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the perimeter of the shape:
Tags
CCSS.6.EE.A.2
CCSS.6.EE.B.6
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells of beef for $13.50. What is the unit price.
$5.40
$11
$33.75
$0.185
Tags
CCSS.7.EE.B.3
CCSS.7.NS.A.2
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Mr. Neal paid Lawn and Order $18.25 per hour to landscape the outside of his house. If it cost him $511.00 total for the landscaping, how many hours did it take Lawn and Order to complete the job?
15
24
28
32
Tags
CCSS.7.EE.B.3
CCSS.7.EE.B.4
CCSS.7.NS.A.2
CCSS.7.NS.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Chris drove hours to a softball game. If she averaged 45 miles per hour, how many miles did she travel? (distance = rate x time)
Tags
CCSS.7.EE.B.3
CCSS.7.NS.A.2
CCSS.7.NS.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Substitution

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rumus Algebra - Ulangkaji

Quiz
•
1st - 12th Grade
17 questions
Algebraic Substitution (No Negatives)

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Sistem Persamaan Linier Dua Variabel

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Equation & Application

Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Unit Rate and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
19 questions
Monômios

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Saxon Math C3L16 Irrational Numbers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Volume Prisms, Cylinders, Cones & Spheres

Quiz
•
8th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Area and Circumference of a Circle

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Scatterplots and Trendlines

Quiz
•
8th Grade