Unit 7 - Systems of Equations - Review

Unit 7 - Systems of Equations - Review

8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Mid-Topic 2 Review

Mid-Topic 2 Review

8th Grade

17 Qs

Solving Equations Multi-Step and Word Problems

Solving Equations Multi-Step and Word Problems

8th Grade - University

20 Qs

Equation to Fit Word Problem

Equation to Fit Word Problem

6th Grade - University

20 Qs

Math Solve Multistep Equations Word Problem

Math Solve Multistep Equations Word Problem

8th Grade - University

20 Qs

Unit 3 SGO

Unit 3 SGO

8th Grade

20 Qs

Money Equations

Money Equations

6th Grade - University

20 Qs

Word Problems:  Variables on Both Sides

Word Problems: Variables on Both Sides

8th Grade

15 Qs

Solving Systems of Equations

Solving Systems of Equations

7th - 10th Grade

16 Qs

Unit 7 - Systems of Equations - Review

Unit 7 - Systems of Equations - Review

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Medium

Created by

Mary Rimedio

Used 72+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

At a Arnall Middle School football game Hailey buys 6 hotdogs and 4 soft drinks for $13.00. Charlotte buys 3 hotdogs and 4 soft drinks for $8.50. What is the price of a soft drink?

$0.75

$1.00

$1.25

$1.50

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Solve the system of equations.

(0,9)

(9,0)

(0,-9)

(-13.5,9)

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What is the solution to system of linear equations graphed here?

(4,1)

(1,4)

(4,-1)

(-4,-1)

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

For party decorations, Kyleigh buys 6 party hats and 20 balloons for $11.90. After she starts decorating, Kyleigh determined she needed more party decorations. Kyleigh buys 2 more party hats and 15 more balloons for $6.05. How much did each balloon cost?

$1.15

$1.58

$0.22

$0.25

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What is the solution to the system of equations?

(3,4)

(0,4)

(4,3)

(4,0)

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Find the solution to the system of equations graphed here.

(-4,4)

(-4,-4)

(4,4)

(4,-4)

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Brook wants to mix m&m's and pretzels together to make a snack for her math class. M&M's cost $2.50 per pound and pretzels cost $1.25 per pound. Brook is willing to spend $36.00 and wants to make 15 pounds of snack mix. Which system of equations could Brook use to figure out how many pounds of m&m's (m) and pretzels (p) she should buy?

m + p = 15
2.50m + 1.25p = 36.00

m + p = 36.00
2.50m + 1.25p = 15

m + p = 15
1.25m + 2.50p = 36.00

15(m + p) = 36.00
3.75(m + p) = 15

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?