Cuanto cuesta(n)?

Cuanto cuesta(n)?

3rd - 8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Spanish1B Unit 7 LOS ALIMENTOS

Spanish1B Unit 7 LOS ALIMENTOS

6th - 8th Grade

20 Qs

Los números

Los números

7th Grade

11 Qs

Los Interrogativos

Los Interrogativos

6th - 12th Grade

12 Qs

Ordenando Comida en un Restaurante

Ordenando Comida en un Restaurante

6th - 8th Grade

12 Qs

Perico Test-¿Cúanto cuesta? (wkbk p. 46-47)

Perico Test-¿Cúanto cuesta? (wkbk p. 46-47)

3rd Grade

18 Qs

1.2 Los numeros, Los colores y Los útiles escolares

1.2 Los numeros, Los colores y Los útiles escolares

7th Grade

19 Qs

¡Vamos de Compras!

¡Vamos de Compras!

7th - 12th Grade

10 Qs

useful phrases

useful phrases

7th - 12th Grade

14 Qs

Cuanto cuesta(n)?

Cuanto cuesta(n)?

Assessment

Quiz

World Languages

3rd - 8th Grade

Hard

Created by

Kayla Reumann

Used 38+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

"How much does it cost?" is what in Spanish?

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

"How much do they cost?" is what in Spanish?

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

Translate to English: "caro"

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

Translate to English: "barato"

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

Translate to English: "dolares"

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

Translate to English: "centimos"

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

Translate to English: "mil"

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for World Languages