Unit Rates and Proportional Relationships Review

Unit Rates and Proportional Relationships Review

7th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7R Unit 3 Proportional Relationships Test Review

7R Unit 3 Proportional Relationships Test Review

7th Grade

20 Qs

Proportions

Proportions

6th - 7th Grade

20 Qs

7R Unit 5 Test Review

7R Unit 5 Test Review

7th Grade

18 Qs

Ratios & Proportions

Ratios & Proportions

7th Grade

15 Qs

Unit Rates and Proportionality Rvw

Unit Rates and Proportionality Rvw

7th Grade

15 Qs

Unit Rate and Constant of Proportionality 2

Unit Rate and Constant of Proportionality 2

6th - 7th Grade

20 Qs

Ratio/Rate/Proportion Review

Ratio/Rate/Proportion Review

6th - 7th Grade

14 Qs

Proportional Relationships in tables, graphs, equations

Proportional Relationships in tables, graphs, equations

7th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rates and Proportional Relationships Review

Unit Rates and Proportional Relationships Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Yanira Bayardo

Used 42+ times

FREE Resource

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Luis writes a 3 page report with 250 words per page. How many words are in the report?

500 words

750 words

83.33 words

700 words

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Miranda works for 8 hours at $7.50 per hour. How much does she earn?

$.93

$56.50

$7.50

$60

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Mike read  14\frac{1}{4}   of the newspaper in  13\frac{1}{3}    of an hour. How long would it take him to read the whole paper? 

2 hours

1.33 hours

,75 hours

1 hour

Answer explanation

You have to divide  13÷14=43=1.3\frac{1}{3}\div\frac{1}{4}=\frac{4}{3}=1.3  

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

BET - A recipe takes 2/3 cup of sugar for 1/2 batch of cookies. How many cups of sugar is needed for 1 batch of cookies?

43\frac{4}{3} cups of sugar

1 cup of sugar

34\frac{3}{4} cups of sugar

13\frac{1}{3} cup of sugar

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the better deal?

A 12.5 oz bag of Doritos for $3.75 or a 5.5 oz bag of Cheetos for $1.54?

Cheetos for .30 per ounce

Cheetos for .28 per ounce

Doritos for .30 per ounce

Doritos for .20 per ounce

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the better deal, a 48 oz Slurpee for $1.44 or a 32 oz Coke for $0.96?

Slurpee for $.04 per ounce

Coke for $.05 per ounce

Coke for $.03 per ounce

They are both the same unit price.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jesus bought 3 pairs of jeans for $71.40. How much would he need to pay for 8 pairs of jeans?

$23.80

$190.40

$200

$214.20

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?