Ratios, Rates, and Percents

Ratios, Rates, and Percents

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Ratio and Rate Reasoning

Ratio and Rate Reasoning

6th Grade

13 Qs

Unit 8 Retest

Unit 8 Retest

6th Grade

10 Qs

Unit Conversions (TEKS 7-4E)

Unit Conversions (TEKS 7-4E)

6th - 8th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

Chapter 5 Math Assessment A

Chapter 5 Math Assessment A

6th Grade

11 Qs

Compute Unit Rates

Compute Unit Rates

6th Grade - Professional Development

14 Qs

Compute Unit Rate

Compute Unit Rate

6th Grade - Professional Development

14 Qs

Ratios, Rates, and Percents

Ratios, Rates, and Percents

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.3C, 6.RP.A.1

+3

Standards-aligned

Created by

Alicia McDonald

Used 52+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Paul has 16 baseballs and 12 golf balls. What is his ratio of baseballs to golf balls?

 47\frac{4}{7}  

 34\frac{3}{4}  

 43\frac{4}{3}  

 74\frac{7}{4}  

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A television station shows 3 commercials every 12 minutes. At that rate, how many commercials will the station show in 60 minutes?

30

15

12

8

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A set of 6 pens costs $2.34. What is the unit price per pen, and what is the cost for 20 pens?

$0.39 per pen; $7.80 for 20 pens

$0.36 per pen; $7.20 for 20 pens

$14.04 per pen, $46.80 for 20 pens

$3.33 per pen; $120 for 20 pens

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A group from Hayes Elementary School is riding in a bike tour. They have biked 10 miles, which is 25% of the tour. How long is the tour?

2.5 miles

25 miles

40 miles

50 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is 38% of 560?

21.28

212.8

213

224

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Puddles the cat weight 11 pounds. What is her weight in ounces? (1 pound = 16 ounces)

5 ounces

66 ounces

108 ounces

176 ounces

Tags

CCSS.6.RP.A.3D

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which of the following does NOT have a unit rate of $14 for one CD?

$28 for 2 CDs

$45 for 3 CDs

$56 for 4 CDs

$70 for 5 CDs

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?