Rupees and Paise - Problem based

Rupees and Paise - Problem based

3rd - 4th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

CLASS-4 MONEY  REVISION

CLASS-4 MONEY REVISION

4th Grade

12 Qs

Maths grade 3 money

Maths grade 3 money

3rd Grade

10 Qs

Fun with Maths

Fun with Maths

3rd Grade

10 Qs

Money

Money

3rd Grade

10 Qs

Money statement

Money statement

2nd - 3rd Grade

15 Qs

Money Quiz

Money Quiz

3rd Grade

15 Qs

Class IV Money Rupees to Paise

Class IV Money Rupees to Paise

4th Grade

10 Qs

MONEY

MONEY

4th Grade

10 Qs

Rupees and Paise - Problem based

Rupees and Paise - Problem based

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd - 4th Grade

Hard

Created by

Aishwarya Raj

Used 114+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Convert into paise- 15 rupees and 40 paise

1540 paise

150040 paise

15040 paise

154 paise

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Convert into paise- 25 rupees and 25 paise

25025 paise

2525 paise

250025 paise

250 paise

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Convert into paise- 43 rupees and 80 paise

438 paise

430080 paise

43080 paise

4380 paise

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Convert into paise- 87 rupees and 90 paise

87090 paise

87.90 paise

8790 paise

87009 paise

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A pair of shirts cost ₹ 190.52 and ₹ 175.82 respectively. What is the difference between their costs?

₹ 14.7

₹ 147

₹ 15.7

₹ 16.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

The cost of 1 pencil is ₹1.20. What will be the cost of 8 such pencils?

₹ 96

₹ 9.20

₹ 9.60

₹ 6.20

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A cricket ball costs ₹ 30.25. What will be the cost of 6 such balls?

187.50

185.62

181.50

186.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?