Decimal Word Problem Review Quiz

Decimal Word Problem Review Quiz

5th - 6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Measurement Word Problems

Measurement Word Problems

4th - 5th Grade

13 Qs

March MATHness Grade 6 Week 2

March MATHness Grade 6 Week 2

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rates Practice

Unit Rates Practice

6th Grade

10 Qs

Multiply and Divide Decimals (word problems)

Multiply and Divide Decimals (word problems)

5th - 7th Grade

16 Qs

Math Term 2 Spiral Review

Math Term 2 Spiral Review

5th Grade

15 Qs

Standard & Metric Conversions

Standard & Metric Conversions

5th - 6th Grade

12 Qs

Proportions Word Problems Review

Proportions Word Problems Review

6th Grade

16 Qs

Major Test 2.3 Review (NBT.7 - 2021)

Major Test 2.3 Review (NBT.7 - 2021)

5th Grade

15 Qs

Decimal Word Problem Review Quiz

Decimal Word Problem Review Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 6th Grade

Hard

Created by

S. Portis-Wimberly

Used 80+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Mrs. Baltazar's car used 2.2 gallons of gasoline this week. She drove a total of 37.9 miles. If the car got the same gas mileage for the entire trip, how many miles did the car travel for each gallon of gasoline?
12.68 miles
17.23 miles
19.0 miles
40.1 miles

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jacob bought 5 bottles of orange juice at a market. Each bottle cost $2.43. How much did the orange juice cost all together?
$7.43
$10.05
$12.15
$20.05

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Emily bought the following amounts of fruit at a fruit stand:
0.75 pounds of grapes
0.5 pounds of bananas
1.25 pounds of apples

How much did her fruit weigh altogether?
0.25 pounds
2.05 pounds
2.50 pounds
25.0 pounds

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Anette used 136.92 inches of lace equally on 12 dresses. How much lace did she use on each dress?
11.04 inches
11.31 inches
11.41 inches
12.57 inches

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Morgan wants to cut a straight board into 6 equal pieces. The board is 75.96 inches long. How long should Morgan cut each piece?
12.6 inches
12.66 inches
12.77 inches
13.16 inches

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Leslie purchased 4.5 pounds of grass seed. The grass seed cost $1.22 per pound. How much did Leslie spend on grass seed?
$5.40
$5.49
$4.90
$4.88

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A store is shipping 26 birdhouses to a park. Each birdhouse weighs 3.93kg. What is the total weight of the shipment?

28.93 pounds

31.44 pounds

102.18 pounds

102.48 pounds

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?