QUIZ - Systems Word Problems

QUIZ - Systems Word Problems

9th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ch 5 Writing Linear Functions

Ch 5 Writing Linear Functions

8th - 9th Grade

14 Qs

Solving Inequalities (day 1)

Solving Inequalities (day 1)

9th Grade

10 Qs

Linear Word Problems

Linear Word Problems

8th - 9th Grade

10 Qs

Multiple Reps Practice

Multiple Reps Practice

7th - 9th Grade

12 Qs

Writing and Solving Systems of Equations

Writing and Solving Systems of Equations

9th Grade

10 Qs

Exponents/Polynomial Review

Exponents/Polynomial Review

9th - 12th Grade

15 Qs

Parallel and Perpendicular Lines Equations Practice

Parallel and Perpendicular Lines Equations Practice

9th - 12th Grade

10 Qs

simultaneous equation

simultaneous equation

9th Grade

10 Qs

QUIZ - Systems Word Problems

QUIZ - Systems Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Medium

Created by

Natashia Lerille

Used 15+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Choose the correct ordered pair.

(15, 6)

(-6, 15)

(14, 5)

(-5, 14)

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Choose the correct ordered pair to represent the system of equations.

(15, 21)

(17, 19)

(14, 22)

(13, 23)

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Choose the correct ordered pair that represents the two numbers.

(15, 5)

(20, -5)

(18, 2)

(16, 4)

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What ordered pair represents the two numbers?

(20, 5)

(19, 6)

(8, 17)

(18, 7)

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The cost of 3 boxes of envelopes and 4 boxes of notebook paper is $13.25. Two boxes of envelopes and 6 boxes of notebook paper cost $17. What is the cost of one box of envelopes?

$1.15

$2.45

$2.15

$1.45

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The cost of 12 oranges and 7 apples is $5.36. Eight oranges and 5 apples cost $3.68. Find the cost of one apple.

$0.26

$0.22

$0.32

$0.36

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

At a sale on winter clothing, Cody bought two pairs of gloves and four hats for $43.00. Tori bought two pairs of gloves and two hats for $30.00. What is the cost of one hat?

$8.50

$7.50

$6.50

$5.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?