Decimal Operations Review

Decimal Operations Review

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Practical Word Problems 1

Practical Word Problems 1

6th - 7th Grade

10 Qs

Decimal Word Problems (VA SOL 6.5c)

Decimal Word Problems (VA SOL 6.5c)

5th - 6th Grade

15 Qs

Real Life Money Math Quiz

Real Life Money Math Quiz

5th Grade - University

10 Qs

Counting Money and Making Change

Counting Money and Making Change

2nd - 6th Grade

10 Qs

📗 2-19-CW - Classwork - 21/22 OCTOBER

📗 2-19-CW - Classwork - 21/22 OCTOBER

6th Grade

15 Qs

Word Problems with Rational Numbers (7.3B)

Word Problems with Rational Numbers (7.3B)

6th - 7th Grade

11 Qs

Multiplying and Dividing Decimals

Multiplying and Dividing Decimals

4th - 6th Grade

15 Qs

One step word problems

One step word problems

6th - 7th Grade

10 Qs

Decimal Operations Review

Decimal Operations Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Nicole Bryant

Used 9+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Michael went to the store for his mom. He picked up milk for $3.98, bread for $2.45, and laundry detergent for $8.99. If his mom sent him with a $20 bill, how much change will he get back?

$5.58

$4.58

$15.42

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Xavier decided to treat himself and 4 friends to ice cream. They each got a double scoop cone for $3.50. If Xavier gave the cashier a $20 bill. How much change will he get back?

$14.00

17.50

$2.50

$6.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Jason had $40.00. He bought a sweater for 28.75. He also bought lunch for 8.90. How much money does Jason have left?

$2.35

$3.35

$37.65

$11.25

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A store sells colored pencils for .35 each.

How much would Ms. Brown pay for 9 colored pencils?

$2.95

.70

.44

$3.15

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Randy bought 20 markers for $0.59 each. How much change should Randy receive if he paid with a $20.00 bill?

$10.00

$1.80

$11.80

$8.20

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Landon bought 22 first class stamps at 0.47 each and 12 postcard stamps at $0.34 each. How much money did Landon spend?

$10.34

$14.42

$4.08

$.81

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Kim and three friends are going to the movies. Kim decided to pay for everyone’s tickets with a $50 bill. If each ticket is $9.75. How much money will she have left for snacks?

$11

$39.00

$29.25

$12.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?