Math 8 Unit 3: Comparison Shopping

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Jennifer Ardrey
Used 27+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What's the Better Buy - $2.99 for 32 oz OR $0.85 for 6 oz?
$2.99
$0.85
They are equal.
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What's the better buy - $1.20 for 12 oz OR $1.50 for 16 oz?
$1.20
$1.50
They are equal
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Ratio Rate Better Deal

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Rate Unit Rates

Quiz
•
7th Grade - University
14 questions
Ratio Rate Better Deal

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
March MATHness Grade 8 Week 2

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Simple Interest, Taxes, Tips, and Commissions

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Module 3.3 Unit Rates

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Decimal Word Problems

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Which is the Better Buy (Comparing Unit Rates)

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade