Proportion Applications and Graphs

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+5
Standards-aligned
Theresa Liebler
Used 100+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
True or false: The table represents a proportional relationship between x and y.
True
False
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
2 mins • 1 pt
Choose the two scenarios that demonstrate a unit rate.
Rayul is traveling at 60 miles per hour
Quion's allowance is $20.00 per month
Alanis pays $15.00 for a meal and leaves $1.50 for a tip
Nyla pays $20.00 per month to her club and a yearly membership fee of $18.00
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The table shows a proportional relationship between y and x. What is the unit rate of y to x?
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
2 mins • 1 pt
Look at the table. Marley's family is traveling at a constant rate of 50 miles per hour. What is the missing value in the table?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Look at the graph. How much money will be saved in 4 weeks?
$94.00
$188.00
$282.00
$376.00
Tags
CCSS.HSF.LE.B.5
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Mena's family is preparing for a party. They are hiring a DJ to play music. The DJ charges $125.00 per hour. What is the total cost for 4 hours?
$125.00
$250.00
$500.00
$550.00
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Look at the graph. At a constant rate for 20 hours, how many miles will be traveled?
10
12
20
24
Tags
CCSS.8.EE.B.5
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
2016 SOL 6.12 Applying Ratios/Proportional reasoning

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratios and Proportions

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Rate Ratio

Quiz
•
6th Grade - University
11 questions
Proportions Exit Ticket

Quiz
•
6th Grade
10 questions
#83 - Accel Warm Up 1/17 - Week 18

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Ratios, Proportions, Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Proportional vs Non Proportional

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Slope and Direct Variation

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Place Value Quiz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade