What is the solution to this system of equations?
x - 4y = 16
5x + 4y = 8
Write your answer as an ordered pair.
Use parentheses and a comma.
Do NOT use spaces.
PRACTICE QUIZ for Quiz #5 - 2nd Qtr - ALG
Quiz
•
Mathematics
•
9th - 12th Grade
•
Easy
Janet Hooks
Used 22+ times
FREE Resource
16 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
What is the solution to this system of equations?
x - 4y = 16
5x + 4y = 8
Write your answer as an ordered pair.
Use parentheses and a comma.
Do NOT use spaces.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Solve:
y = 3x + 9
2y + 3x = -18
(5, 0)
(9, 18)
(-4 -3)
(1, 16)
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Solve the system of equations.
x = -6y
2x + 12y = 0
(-6, 1)
(0, 0)
(1, -6)
No solution
Infinite solutions
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If a system of equations has no solution, what does the graph look like?
intersecting lines
parallel lines
curved lines
both lines are exactly the same
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
On Wednesday, Kamryn was able to do 3 ladies haircuts and 2 mens hair cuts in 315 minutes. On Thursday, she was able to do 2 ladies haircuts and 4 mens hair cuts in 450 minutes. Which system of equations represents the situation?
3x + 2y = 315
2x + 4y = 450
3x + 2y = 450
2x + 4y = 315
2x + 2y = 315
3x + 4y = 450
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Stephen bought 10 cups of coffee and 5 doughnuts for his office at the cost of $16.50. At the same coffee shop, Karessa bought 5 cups of coffee and 10 doughnuts for a total of $14.25. Which equations could be used to determine the cost of each cup of coffee, and each doughnut??
10x + 5y = 14.25
5x + 10y = 16.50
10x + 5y = 16.50
5x + 10y = 14.25
x + y = 10
5x + 10y = 16.50
x + y = 5
5x + 10y = 16.50
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Azel sold 10 packages of sugar cookies and 2 packages of oatmeal cookies for $56. Brooke sold 9 packages of sugar cookies and 3 packages of oatmeal cookies for $60. What is the price of 1 pack of sugar cookies and 1 pack of oatmeal cookies?
Sugar Cookies $5
Oatmeal Cookies $3
Sugar Cookies $4
Oatmeal Cookies $8
Sugar Cookies $2
Oatmeal Cookies $6
Sugar Cookies $3
Oatmeal Cookies $6
15 questions
Solving Quadratics by Graphing and Factoring
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Key Attributes of Parabolas
Quiz
•
9th Grade
15 questions
Solving Systems of equations by graphing and substitution
Quiz
•
8th - 12th Grade
20 questions
Systems of Linear Equations by Substitution
Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Systems of Inequalities Introduction
Quiz
•
9th Grade - University
20 questions
Exploring Graphs of Quadratics
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Systems of Equations and Inequalities
Quiz
•
9th - 10th Grade
19 questions
Interpret Solutions to Systems
Quiz
•
8th Grade - University
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences
Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance
Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines
Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade