Level 5 - Interpret Tables & Graphs

Level 5 - Interpret Tables & Graphs

7th Grade

18 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

M7 Unit 2 Test Review

M7 Unit 2 Test Review

7th Grade

20 Qs

Functions, Slope, and Y-Intercept

Functions, Slope, and Y-Intercept

7th - 8th Grade

16 Qs

Proportions Review

Proportions Review

6th - 8th Grade

16 Qs

Proportional Relationships and Constant of Proportionality

Proportional Relationships and Constant of Proportionality

7th Grade

20 Qs

Quiz TEK 7.4A

Quiz TEK 7.4A

7th Grade

20 Qs

Family Budgets

Family Budgets

7th Grade

15 Qs

Constant Rate of Change and Classifying Solutions

Constant Rate of Change and Classifying Solutions

7th - 9th Grade

20 Qs

Proportionality

Proportionality

6th - 8th Grade

13 Qs

Level 5 - Interpret Tables & Graphs

Level 5 - Interpret Tables & Graphs

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.2D, 8.EE.B.5, 6.EE.C.9

+7

Standards-aligned

Created by

John Wetmore

Used 17+ times

FREE Resource

18 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Which statement below accurately represents the graph?
$100 is earned for each hour worked
$100 is earned for every 2 hours worked
$500 is earned for every 8 hours worked
$200 is earned for every 3 hours worked

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Which statement matches the graph?
Taylor can write 6 words per minute
Taylor can write 25 words per minute
Taylor can write 50 words per minute
Taylor can write 150 words per minute

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Write an equation in slope-intercept form for this relationship.

y = 1/5x

y = 1/2x

y = 2x

y = 5x

Tags

CCSS.6.EE.C.9

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
How much does it cost to have your lawn mowed for 2 hours?
$16
$17
$18
$19

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
What is the unit rate in this proportional relationship?
60 miles/1 hour
120 miles/ 2 hours
1 mile/ 1 hour

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
What is the total cost of tickets if there are 7 adults?
$600
$75
$500
$525

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples.

$1.00 per pound

$3.60 per pound

$1.20 per pound

$1.10 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?