Decimal Division Word Problems

Decimal Division Word Problems

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiply Mixed Numbers

Multiply Mixed Numbers

6th Grade

12 Qs

Unit Rates Practice

Unit Rates Practice

6th Grade

10 Qs

Math Key Words

Math Key Words

4th - 6th Grade

16 Qs

Problem Solving With Proportions

Problem Solving With Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

5th - 7th Grade

12 Qs

6th Grade Go Math End of Year Benchmark Part B

6th Grade Go Math End of Year Benchmark Part B

6th Grade

15 Qs

Adding, Subtracting and Multiplying Decimals

Adding, Subtracting and Multiplying Decimals

6th - 8th Grade

14 Qs

Multiply and Divide Decimals (word problems)

Multiply and Divide Decimals (word problems)

5th - 7th Grade

16 Qs

Decimal Division Word Problems

Decimal Division Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
5.NBT.B.6, 5.NF.B.3, 5.NBT.B.7

+7

Standards-aligned

Created by

Denise Seroka

Used 295+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

3 friends went to a restaurant and had a bill totally $42.99. If they split the bill evenly, how much will each person pay?

$143.30

$14.33

$128.97

$13.43

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.5.NBT.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
A candy store owner has 8.32 pounds of jelly beans.  If she puts the jelly beans into 8 jars, how much candy will go in each jar?
1.4
1.04
1.40
66.56

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.5.NBT.B.7

CCSS.5.NF.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Mrs. Baltazar's car used 2.5 gallons of gasoline this week. She drove a total of 37.9 miles. If the car got the same gas mileage for the entire trip, how many miles did the car travel for each gallon of gasoline?

12.68 miles

15.16 miles

19.0 miles

40.1 miles

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Cameron received $622 for his birthday. Later he found some toys that cost $9 each. How much money would he have left if she bought as many as she could?

$69

$1

$631

$613

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Ava earned $59.70 selling handmade bracelets at the craft fair. She sold a total of 6 bracelets. If all the bracelets were priced the same, how much did she charge for each bracelet?
$8.98
$9.95
$53.70
$65.70

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Jason has a piece of wire that is 62.4 inches long. He cuts the wire into 3 equal pieces. Which is the best estimate of the length of each piece of wire? 
30 inches
3 inches
20 inches
2 inches

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.5.NF.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Vanessa has a ribbon that is 372 inches long. She wants to divide in into 4 equal parts. What will be the length of each part?
156 inches
36 inches
83 inches
93 inches

Tags

CCSS.4.MD.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?