Proportion Year 4

Proportion Year 4

4th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Fraction (Math 4)

Fraction (Math 4)

4th Grade

16 Qs

Solving  Routine and Non routine Problems Involving Peri

Solving Routine and Non routine Problems Involving Peri

4th - 5th Grade

20 Qs

summary quiz 4th grade

summary quiz 4th grade

3rd - 4th Grade

20 Qs

add maths (c4)

add maths (c4)

1st - 12th Grade

20 Qs

bab 1 : integer

bab 1 : integer

1st - 8th Grade

15 Qs

Statistics Test

Statistics Test

4th - 6th Grade

15 Qs

Adding, Subtracting, Multiplying Fractions Study Guide

Adding, Subtracting, Multiplying Fractions Study Guide

4th Grade

16 Qs

Wang Tahun 4

Wang Tahun 4

3rd - 4th Grade

15 Qs

Proportion Year 4

Proportion Year 4

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.2A

+3

Standards-aligned

Created by

Fazli Mian

Used 83+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Two pens cost RM 4.00 .

What is the price of a pen ?

RM 4

RM 3

RM 2

RM 1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Four books cost RM 20 .

What is the price of a book ?

RM 5

RM 10

RM 15

RM 20

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Three pencils cost RM 9.00 .

What is the price of a pencil ?

RM 1

RM 2

RM 3

RM 4

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The mass of 5 packets of sugar is 20 kg.

What is the mass, in kg, of a packet of sugar ?

4 kg

5 kg

8 kg

10 kg

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The total length of the 10 rulers is 150 cm .

How long, in cm, is a ruler?

1 cm

5 cm

10 cm

15 cm

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The total volume of 8 bottles of apple juice is 6 400 ml .

What is the volume, in ml, of a bottle of juice ?

800 ml

1 000 ml

1 600 ml

3 200 ml

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Two notebooks cost RM 5.00 .

What is the price of 3 notebooks ?

RM 2.50

RM 5.00

RM 7.50

RM 10.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?