Rates, Ratios, and Proportions
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+5
Standards-aligned
Ginger Newbern
Used 71+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
21 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Melissa drives 240 miles in 5 hours. What is her average rate of speed?
40 mph
48 mph
46 mph
50 mph
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Are the ratios proportional?
3/4 and 24/32
yes
no
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Are the ratios proportional?
10/12 and 20/32
yes
no
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Eight oranges cost $1.00. How much will 1 dozen oranges cost?
$1.50
$3.70
$0.12
$0.90
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A recipe calls for 2 eggs to make 10 pancakes. How many eggs will you need to make 40 pancakes?
4 eggs
8 eggs
12 eggs
16 eggs
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A watermelon cost $3.24 for 3 pounds, what is the cost per pound?
$9.50
$4.08
$1.80
$1.08
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?
$2.50
$3.60
$1.99
$2.89
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
ECUACIONES
Quiz
•
7th Grade
23 questions
6th Grade Ordered Pairs
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Kids Math test
Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
EM Graphs of Power Function
Quiz
•
7th Grade
20 questions
numeri relativi moltiplicazione
Quiz
•
7th Grade
21 questions
QUIZ MATEMATIKA DIAGRAM LINGKARAN
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Similar Polygons Review
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
10000以内的整数
Quiz
•
1st - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
