Two-step equation word problems (Write and Solve)

Quiz
•
Mathematics
•
7th - 8th Grade
•
Medium
+1
Standards-aligned
Beth Amburgey
Used 55+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were in each bus?
Write an equation that matches this situation.
7x + 6 = 331
6x + 7 = 331
13x = 331
6x - 7 = 331
Tags
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars.
The equation from the last problem was: 6x + 7 = 331
How many students were in each bus?
Tags
CCSS.6.EE.A.2
CCSS.6.EE.B.5
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Write an equation that matches this situation.
24 + 10 = 7x
24 + 7x = 10
24 - 7x = 10
24 - x = 10
Tags
CCSS.6.EE.A.2
CCSS.6.EE.B.5
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10.
The equation from the last problem was:
24 - 7x = 10
How much did each pencil cost?
Tags
CCSS.6.EE.A.2
CCSS.6.EE.B.5
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Jim paid a gym membership fee of $50, plus $20 per month. Jim has paid a total of $290 to the gym. How many months did Jim go to the gym?
Which equation matches this situation?
50m - 20 = 290
50 - 20m = 290
20 + 50m = 290
50 + 20m = 290
Tags
CCSS.6.EE.A.2
CCSS.6.EE.B.5
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
Jim paid a gym membership fee of $50, plus $20 per month. Jim has paid a total of $290 to the gym. The equation from the last problem was:
50 + 20m = 290
How many months did Jim go to the gym?
Tags
CCSS.6.EE.A.2
CCSS.6.EE.B.5
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Scott works on cars. He charges $35 for each car plus $7 per hour. Write an equation that represents this scenario if Kylie's car bill was $63.
35 - 7x = 63
7x - 35 = 63
35x + 7 = 63
7x + 35 = 63
Tags
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Solving One and Two Step Linear Equations

Quiz
•
7th - 10th Grade
20 questions
One Step Equations Addition and Subtraction Word Problems

Quiz
•
8th Grade - University
15 questions
Writing Equations

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Setting Up One Step Equations From Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Real World Problem Equations

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
One Step Equations Word Problems and Models

Quiz
•
7th Grade - University
17 questions
(Adv) Solving Equations, Word Problems

Quiz
•
8th - 12th Grade
15 questions
Unit Rate - Word Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Scatterplots and Trendlines

Quiz
•
8th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review

Quiz
•
8th - 9th Grade