Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy
+2
Standards-aligned
Stacey Shaw
Used 117+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: $220 for 10 hours
$20/hour
$22/hour
$22.50/hour
$21/hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: $15 for 2 lbs
$6.50/lbs
$7/lbs
$7.50/lbs
$8.00/lbs
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: 350 miles in 5 hours
70 mph
65 mph
60 mph
55 mph
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: 84 points in 6 games
12 points/game
10 points/game
8 points/game
14 points/game
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: $16.80 for 4 gallons of gas
$3.10/gallon
$4.20/gallon
$2.50/gallon
$2.99/gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: $5.04 for a 24 pack of water
$0.15/bottle
$0.17/bottle
$0.19/bottle
$0.21/bottle
Tags
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: 360 pages in 12 hours
28 pages/hour
30 pages/hour
32 pages/hour
34 pages/hour
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Constant Rate of Change Equations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Ratios, Rates, and Conversions

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Unit Rates 6RP

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade