2.5 - 2.6 Multiplying and Dividing Decimals

2.5 - 2.6 Multiplying and Dividing Decimals

6th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Better Buy

Better Buy

6th Grade

8 Qs

Matematiikkaa kutosille

Matematiikkaa kutosille

5th - 6th Grade

10 Qs

Dividing Decimals

Dividing Decimals

6th Grade

10 Qs

Multiply and Divide Decimals

Multiply and Divide Decimals

6th Grade

8 Qs

Percents, Decimals, and Fractions Quiz

Percents, Decimals, and Fractions Quiz

6th Grade

10 Qs

Place Value & Ordering Decimals

Place Value & Ordering Decimals

5th - 6th Grade

12 Qs

Quick Review: Multiplying and Dividing Decimals

Quick Review: Multiplying and Dividing Decimals

6th Grade

7 Qs

Proportions

Proportions

6th - 7th Grade

10 Qs

2.5 - 2.6 Multiplying and Dividing Decimals

2.5 - 2.6 Multiplying and Dividing Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

CCSS
7.EE.B.3, 5.NBT.A.2, 5.NBT.B.7

Standards-aligned

Created by

Elizabeth Arvay

Used 9+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Ben bought 12 goldfish. Each goldfish cost $0.98. How much did Ben spend?

$10.66

$11.76

$12.15

$14.92

Tags

CCSS.7.EE.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

To divide 19.5 ÷ 0.31 start by moving the decimal

Right two places

Right one place

Left two places

Left one place

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

0.6 x 0.91
0.546
0.9
9
5.460

Tags

CCSS.5.NBT.A.2

CCSS.5.NBT.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

84.5 x 5.5

4.647

0.046

464.75

0.464

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Calculate

5.75 ÷ 0.25

0.23

2.3

2.03

23

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Oliver bought 7 bags of candy. Each bag costs $1.50. How much money did he have to pay?

$7.50

$8.50

$10.50

$105.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Calculate

1.08 ÷ 4

2.7

0.27

2.07

.20

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Calculate

7.8 ÷ 0.03

2.6

26

260

.26