Module 1, Topic 2

Module 1, Topic 2

7th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

IM Unit 2 Review_7th Grade

IM Unit 2 Review_7th Grade

7th Grade

10 Qs

Ratios & Proportions

Ratios & Proportions

7th Grade

15 Qs

Comparing & Scaling Unit Practice Test

Comparing & Scaling Unit Practice Test

7th Grade

14 Qs

MOD1 Quiz on Unit Rate

MOD1 Quiz on Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

11 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

7th Grade

11 Qs

7.RP.1 and 7.RP.2 Basics

7.RP.1 and 7.RP.2 Basics

7th Grade

8 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Module 1, Topic 2

Module 1, Topic 2

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 7.RP.A.1, 7.EE.B.3

+4

Standards-aligned

Created by

Stacy Reed

Used 14+ times

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Bottled apple juice is sold in four different sizes.  Which is the best buy?

 10 12 10\ \frac{1}{2}\   -ounce bottle for $2.49

 16 1416\ \frac{1}{4}  -ounce bottle for $2.99

 24 3424\ \frac{3}{4}  -ounce bottle for $3.99

 36 1336\ \frac{1}{3}   -ounce bottle for $6.29

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Alicia, Carlos, Henry and Zoe each completed a hike. The table shows their distances and times. Who hiked the greatest rate?

Alicia

Carlos

Henry

Zoe

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Amanda's punch recipe uses

 2 142\ \frac{1}{4}  ounces lemonade per 10 ounces of total punch.  How much lemonade will she need to make 180 ounces of punch?

 139 12139\ \frac{1}{2}  ounces

 40 1240\ \frac{1}{2}  ounces

45 ounces

155 ounces

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A

 16 2516\ \frac{2}{5}  -ounce package of medicated cough drops costs $0.99. What is the unit cost?

$0.08 per ounce

$0.50 per ounce

$0.76 per ounce

$0.06 per ounce

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which is the unknown quantity?

  8 23yards148.50=2 13 yards?\ \frac{8\ \frac{2}{3}yards}{\text{148.50}}=\frac{2\ \frac{1}{3\ }yards}{?}  

17.13

37.33

39.98

63.64

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

$8.00

$45.60

$49.40

$123.50

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Alicia is making apple pies. She used

 1 12 cups1\ \frac{1}{2\ }cups  of sugar for every  2 34pies2\ \frac{3}{4}pies .  She has  5 14cups5\ \frac{1}{4}cups  of sugar left in her bag.  How many pies can she make? 

 3 123\ \frac{1}{2}  

 4 184\ \frac{1}{8}  

 6 346\ \frac{3}{4}  

 9 589\ \frac{5}{8}  

Tags

CCSS.7.RP.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?