7th 5-1 Write 2 Step Equations

7th 5-1 Write 2 Step Equations

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

เรขาคณิตวิเคราะห์

เรขาคณิตวิเคราะห์

7th - 12th Grade

20 Qs

Quiz Chapter 12: Data Handling

Quiz Chapter 12: Data Handling

7th Grade

10 Qs

F1 - Discount

F1 - Discount

7th Grade

12 Qs

PH 1 Bilangan Berpangkat Kelas 9 2021/2022

PH 1 Bilangan Berpangkat Kelas 9 2021/2022

1st - 12th Grade

10 Qs

Tam Sayılar 1

Tam Sayılar 1

7th Grade

10 Qs

Year 10 ANGLES Quiz - TAWA COLLEGE

Year 10 ANGLES Quiz - TAWA COLLEGE

4th - 9th Grade

20 Qs

Common Fraction Conversions

Common Fraction Conversions

5th - 7th Grade

10 Qs

Class VII

Class VII

7th Grade

10 Qs

7th 5-1 Write 2 Step Equations

7th 5-1 Write 2 Step Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
HSA.CED.A.3, 7.EE.A.1, 7.EE.B.4A

+1

Standards-aligned

Created by

Ryan Wolf

Used 63+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Eight more than four times a number is 28.

4x + 8 = 28

4x - 8 = 28

4x - 4 = 28

4(x + 8) = 28

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You want to buy a pet rabbit that costs ​$242. You already have ​$62 and you plan to save ​$12 per week. If w represents the number of weeks until you have enough money to buy the rabbit​, what equation could you use to find the value of​ w? Use pencil and paper.

12w - 62 = 242

12 - 62w = 242

62 - 12w = 242

12w + 62 = 242

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

One of the banners in a parade is one-third as tall as it is long.  It is five feet tall.  If L represents the length of the banner in feet, what equation could you use to find the value of L?

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You buy 2.45 pounds of apples and 1.65 pounds of pears. Apples and pears sell for the same price per pound. The total​ cost, after using a 75¢​-off ​coupon, is ​$4.12. If c represents the cost of the fruit in dollars per​ pound, what equation could you use to find the value of​ c?

4.1c + 0.75 = 4.12

4.1c - 75 = 4.12

2.75c + 0.75 = 4.12

4.1c - 0.75 = 4.12

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Last​ night, Mike bought four DVD​'s online. Each DVD costs the same amount. With a ​$5.98 shipping charge​ included, the total cost came to ​$79.94. Write a word equation you could use to find the cost of each DVD.

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A jar contains 18 ​strawberry, 24 ​cherry, and 19 ​lime-flavored candies. The rest of the candies are chocolate. There are 82 candies in all. If n represents the number of chocolates in the​ jar, what equation could you use to find​ n?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A rectangle has length 3 7/8 inches and area 6 15/16 square inches. Write an equation relating the​ rectangle's length and width to its area.

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?