Unit 2B Study Guide

Unit 2B Study Guide

6th - 8th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Monomios e polinomios

Monomios e polinomios

8th - 9th Grade

12 Qs

Addition and subtraction of algebraic expressions

Addition and subtraction of algebraic expressions

8th Grade

15 Qs

Translating Algebraic Expressions

Translating Algebraic Expressions

8th Grade

15 Qs

tính nhẩm

tính nhẩm

1st - 12th Grade

15 Qs

Solve Easy Equations with Variables on Both Sides

Solve Easy Equations with Variables on Both Sides

6th - 9th Grade

12 Qs

Exponents test review

Exponents test review

8th - 10th Grade

14 Qs

Tingkatan 2(1&2) test 2

Tingkatan 2(1&2) test 2

8th Grade

14 Qs

Algebraic Expansion

Algebraic Expansion

5th - 9th Grade

21 Qs

Unit 2B Study Guide

Unit 2B Study Guide

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.EE.B.5, 6.EE.B.6, 3.NBT.A.2

+5

Standards-aligned

Created by

Robert Parker

Used 17+ times

FREE Resource

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

2

7

8

4

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

-9

10

-1

3

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.8

CCSS.6.NS.C.8

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Johnny wants to buy 3 apples and some grapes.

-The price of 1 apple is $0.35

-The price of grapes is $2.50 per lb.

Johnny wants to spend less than $12.

Write an inequality that represents the number of pounds of grapes, g, Johnny can buy.

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.8

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Patty paid a plumber x dollars per hour for a 7 hour job, plus $50 in parts. The total charge was $250. Which equation can be used to determine how much the plumber charged per hour?

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?