Review Unit Rate in Tables & Graphs

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Medium
+1
Standards-aligned
Carli Posey
Used 62+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate of the graph?
0 miles per gallon
10 miles per gallon
40 miles per gallon
20 miles per gallon
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate of the table?
55 miles per hour
110 miles per hour
0 miles per hour
22.5 miles per hour
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate?
$8 per item
$4 per item
$0.25 per item
$2 per item
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4 feet per inches
4 inches per feet
8 feet per inches
8 inches per feet
Tags
CCSS.7.G.A.1
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate?
$80 per hour
$40 per hour
$20 per hour
$10 per hour
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate?
$75 per hour
$3 per hour
$25 per hour
$15 per hour
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate?
6 miles per hour
5 miles per hour
30 miles per hour
0.167 miles per hour
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Porportional Relationships

Quiz
•
7th - 9th Grade
14 questions
Rate or Unit Rate?

Quiz
•
5th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
17 questions
Comparing Rates

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rate and Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade