Ratios Unit Test Review 6.RP.1-6.RP.3

Ratios Unit Test Review 6.RP.1-6.RP.3

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Interim review game

Interim review game

6th Grade

15 Qs

PLAYING WITH NUMBERS

PLAYING WITH NUMBERS

KG - University

10 Qs

Maths Revision Quiz (1) - Grade 3

Maths Revision Quiz (1) - Grade 3

3rd Grade - University

10 Qs

T1 : Nisbah, Kadar dan Kadaran

T1 : Nisbah, Kadar dan Kadaran

1st - 10th Grade

12 Qs

4 Basic Operations and Number I.D.

4 Basic Operations and Number I.D.

5th - 8th Grade

15 Qs

Exercise for PTS

Exercise for PTS

6th Grade

15 Qs

Review Greatest common factors

Review Greatest common factors

6th Grade

14 Qs

who knows me best

who knows me best

6th Grade

11 Qs

Ratios Unit Test Review 6.RP.1-6.RP.3

Ratios Unit Test Review 6.RP.1-6.RP.3

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 5.OA.B.3, 6.RP.A.3B

+2

Standards-aligned

Created by

Tenae Howard

Used 98+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Five players on a basketball team each scored 6 points during a championship game. The final team score was 89. Which of the following is the ratio of the final score to the total score of the 5 players?

6:89

89:6

89:30

30:89

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Roselyn planted 60 bean plants in her garden, 12 of which did not sprout. What is the ratio of plants that sprouted to those that did NOT sprout?

1 to 5

5 to 1

1 to 4

4 to 1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The price of a 14-ounce box of crackers is $2.94. The price of a 20-ounce box is $3.60. What is the difference in the price per ounce?

$0.03

$0.06

$0.18

$0.21

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Patrick washes 21 cars per day. He is paid at a rate of $7.50 for every 3 cars he washes. How much is Patrick paid for each car he washes?

$2.50

$4.50

$12.50

$22.50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

A laundry detergent is sold at four stores. Which store has the lowest price per ounce?

Hawkin's Store

Don's Store

Allen's Market

Value Market

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Ben is 150 cm tall. About how tall is Ben in inches? (1 inch ≈ 2.5 cm)

50 inches

60 inches

70 inches

80 inches

Tags

CCSS.6.RP.A.3D

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Keisha takes piano lessons 10 months out of each year. Which ratio represents the number of months Keisha does NOT take piano lessons to the number of months she takes piano lessons?

2:10

2:12

8:12

10:2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?