Operations with Decimals

Operations with Decimals

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

UNIT 3: Multiplying Whole Numbers & Decimals

UNIT 3: Multiplying Whole Numbers & Decimals

4th - 7th Grade

19 Qs

6.4H Measurement Conversions STAAR Review

6.4H Measurement Conversions STAAR Review

6th Grade

16 Qs

Measurement Length Conversion

Measurement Length Conversion

4th Grade - University

15 Qs

Customary Measurements

Customary Measurements

4th Grade - University

20 Qs

Dividing Decimals

Dividing Decimals

6th Grade

20 Qs

Volume of Rectangular Prisms

Volume of Rectangular Prisms

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

6th Grade

18 Qs

Converting Measures

Converting Measures

6th - 8th Grade

20 Qs

Operations with Decimals

Operations with Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
5.NBT.B.7, 6.NS.B.3, 7.NS.A.3

+6

Standards-aligned

Created by

Michelle Borges

Used 13+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
On Tuesday, Mr. Rodriguez bought a new video game system for $345.67. On Friday, the system went on sale for $299.99. How much money could Mr. Rodriguez have saved if he would have bought the system on Friday?
$44.98
$154.23
$645.66
$45.68

Tags

CCSS.5.NBT.A.3

CCSS.5.NBT.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Justin made $46 mowing lawns during the summer. He went to the movies and spent $16.54, the arcade and spent $8.50, and the comic book store and spent $12.98. How much money does he have left?
$7.98
$5.48
$6.92
$8.21

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
Sam bought 9.1 yards of fabric for $18.79. About how much was the cost per yard?
$2
$1
$4
$3

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.5.NBT.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
Holiday, Florida had 9.2 inches of rain in April and 4.3 inches of rain in May. What is the difference in rainfall between the two months?
13.5 inches
4.9 inches
3.9 inches
3 inches

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
Bananas cost $0.54 per pound and grapes cost $1.28 per pound. Lexi bought 2.6 pounds of bananas and 3.1 pounds of grapes. How much did she pay for the bananas and grapes?
$1.82
$2.68
$4.54
$5.37

Tags

CCSS.7.NS.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
Leena bought 22 boxes of crayons for $28.16. How much did she pay for each box of crayons?
$1.28
$6.16
$12.80
$0.13

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
Mr. Shaw wants to replace the flooring in his family room. The floor has an area of 262.8 square feet. If the room is 18 feet long, how wide is it?
14.6 feet
14 feet
324 square feet
15.4 feet

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.G.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?