Formative 2.E Review

Quiz
•
Mathematics
•
9th - 12th Grade
•
Medium
+8
Standards-aligned
TJ Colling
Used 19+ times
FREE Resource
18 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Lydia charged Wyatt $3.00 for a dozen eggs. What is the cost per egg?
$3 per egg
$1 per egg
$0.50 per egg
$0.25 per egg
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Costco charges $90 for 4 Apple gift cards (valued at $25 each). What is the price per gift card?
$20 per gift card
$22.50 per gift card
$25 per gift card
$27.50 per gift card
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A 5 pack of pencils cost $1. What is the cost per pencil?
$1 per pencil
$0.50 per pencil
$0.20 per pencil
$0.05 per pencil
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Target charges $2.50 for a 12 pack of Coke, Walmart charges $4.79 for a 24 pack of Coke, and Costco charges $6.99 for a 30 pack of Coke. What is the price for a can of Coke at Target?
$0.20 per can
$0.21 per can
$0.23 per can
Cannot be determined by the given information
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Target charges $2.50 for a 12 pack of Coke, Walmart charges $4.79 for a 24 pack of Coke, and Costco charges $6.99 for a 30 pack of Coke. What is the price for a can of Coke at Walmart?
$0.20 per can
$0.21 per can
$0.23 per can
Cannot be determined by the given information
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Target charges $2.50 for a 12 pack of Coke, Walmart charges $4.79 for a 24 pack of Coke, and Costco charges $6.99 for a 30 pack of Coke. What is the price for a can of Coke at Costco?
$0.20 per can
$0.21 per can
$0.23 per can
Cannot be determined by the given information
Tags
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Target charges $2.50 for a 12 pack of Coke, Walmart charges $4.79 for a 24 pack of Coke, and Costco charges $6.99 for a 30 pack of Coke. What store offers the better deal per can?
Target
Walmart
Costco
Cannot be determined by the given information
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Linear Word Problems

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Writing Linear Equations

Quiz
•
9th - 10th Grade
20 questions
untitled

Quiz
•
7th Grade - University
14 questions
Bell Work 2/21

Quiz
•
7th Grade - University
18 questions
Creating Linear Equations, Inequalities, and Systems

Quiz
•
9th - 10th Grade
17 questions
Chapter 4 Ratios Proportions and Similarity

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Comparing Rates Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
19 questions
Proportion Problem Real Life

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade