Unit 2 :  Lessons 6 through 10

Unit 2 : Lessons 6 through 10

6th Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Units of Measurement (Conversion Word Problems)

Units of Measurement (Conversion Word Problems)

4th - 6th Grade

10 Qs

Multiplying and Dividing Rational Numbers

Multiplying and Dividing Rational Numbers

6th - 8th Grade

10 Qs

Rate and Ratio Problems

Rate and Ratio Problems

6th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Lessons 1-5 Unit 2 Quiz

Lessons 1-5 Unit 2 Quiz

6th Grade

9 Qs

Diving Fractions

Diving Fractions

5th - 6th Grade

10 Qs

Unit 2 Practice Test - Introduction to Ratios

Unit 2 Practice Test - Introduction to Ratios

6th Grade

10 Qs

Statistics- Discrete / Continuous Data

Statistics- Discrete / Continuous Data

5th - 6th Grade

10 Qs

Unit 2 :  Lessons 6 through 10

Unit 2 : Lessons 6 through 10

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Anthonio Fisher

Used 54+ times

FREE Resource

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A recipe for one batch of cookies uses 5 cups of flour and 2 teaspoons of vanilla.


Which is the double number line diagram to show the amount of flour and vanilla needed for 1, 2, 3, 4, and 5 batches of cookies.

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Each of these cats has 2 ears, 4 paws, and 1 tail.


Which is a double number line diagram that represents a ratio in the situation.

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

What is a sentence describing this group of 3 cats?

There are 2 ears per every 2 tails.

There is one tail per every 4 ears.

There are 4 paws per every 2 ears.

There are 8 paws per every 3 tails.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Here is a double number line showing that it costs $3 to buy 2 bags of rice.


At this rate, how many bags of rice can you buy with $12?

4

6

8

10

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Here is a double number line showing that it costs $3 to buy 2 bags of rice.


Find the cost per bag. Remember 10 bags cost $15.

$1.50

$1.25

$2.50

$2.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Andre ran 2 kilometers in 16 minutes, and Jada ran 3 kilometers in 27 minutes.


Both ran at a constant speed. Did they run at the same speed? Explain your reasoning.

Andre ran faster. 16 divided by 2 is 8. 27 divided by 3 is 9. 8 is greater than 9. That's how long for one kilometer.

Jade ran faster. 27 divided by 3 is 9. 16 divided by 2 is 8. 9 is greater than 8. That's how long for one kilometer.

They ran the same speed. 16 divided by 2 is 8. 27 divided by 3 is 9. 8 is equal to 9. That's how long for one kilometer.

There is not enough information to answer the question.