1. Michael can do 28 pull-ups in two minutes. Find the rate. (unit rate)
Rates and Measurement Review

Quiz
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Easy
Suzanne Mozley
Used 87+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
1 pull-up / 14 minutes
14 pull-ups / 1 minute
56 pull-ups / 1 hour
56 pull-ups / 1 minute
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
2. Samuel can jump rope at a rate of 7 jumps for every 10 seconds. Find the unit rate
1 jump/ 1 second
0.5 jumps / 1 second
0.70 jumps / 1 second
14 jumps / 2 seconds
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
3. Anna Stewart holds her school's record for the women’s 100m race at 13 seconds. Her personal best for the 200m race is 25 seconds. Approximately what is the difference in her two unit rates? (round to tenths place)
0.1 seconds
0.3 second
0.8 seconds
1.5 seconds
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
4. A baker’s dozen (13) of cookies is on sale for $4.03. How much does each cookie cost?
$0.31
$0.10
$0.34
$1.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Damien was tackled 14 yards from the goal. How many feet away from the goal was he?
56 feet
7 feet
28 feet
42 feet
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
6. An gallon jug holds 128 ounces of water. A water bottle holds 16 ounces. How many water bottles can be filled from the gallon jug?
16 bottles
32 bottles
8 bottles
12 bottles
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
7. Robert is able to package and ship 328 cards in an 8-hour workday. Write an equation to represent Robert’s rate where h represents hours and c represents the total number of cards.
c=8h
c = 41h
c=328h
h=41c
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Ratio, Rates, and converting measures

Quiz
•
6th Grade
8 questions
Multiplicative Comparisons

Quiz
•
3rd - 5th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
6th Grade Milestone - Equivalent Ratios

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Unit Rate with Tables, Graphs, and Equations

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Multidigit Multiplication

Quiz
•
5th Grade
11 questions
Time Conversions Review

Quiz
•
KG - University
15 questions
GCF/LCM/Distributive Property

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Place Value - Decimals

Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade