Writing and Solving Proportions

Writing and Solving Proportions

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportion Story Problems

Proportion Story Problems

7th Grade

12 Qs

Ratios and Rates Review

Ratios and Rates Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Proportion Word Problems

Proportion Word Problems

6th - 8th Grade

11 Qs

MOD1 Quiz on Unit Rate

MOD1 Quiz on Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Proportion Solving

Proportion Solving

6th Grade - University

10 Qs

Finding Unit Rate

Finding Unit Rate

6th - 8th Grade

20 Qs

7.4d Rates ,Ratios, and Percents

7.4d Rates ,Ratios, and Percents

7th Grade

10 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

7th - 8th Grade

14 Qs

Writing and Solving Proportions

Writing and Solving Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3, 6.EE.B.7, 6.RP.A.2

+6

Standards-aligned

Created by

Brittani Simmons

Used 133+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A cake recipe calls for 1.5 cups of milk and 3 cups of flour. Seth made a mistake and used 5 cups of flour. How many cups of milk should he use to keep the proportions correct?
2.5 cups milk
1.75 cups milk
2 cups flour
2.25 cups milk

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Jenna makes 7 out of 15 shots at her basketball game. How many would she miss out of 60?

16

28

15

32

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Alice earned $20.40 in 3 hours. At the same rate, what would Alice make in 8 hours?

$54.40

$6.80

$56.10

$57.00

Tags

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
14
7
2
112

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
48
120
2.5
15

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

There were 5 ice cream cones for every 3 brownies sold at the ice cream shop. If there were 24 brownies sold, how many ice cream cones were sold?
8
15
40
29

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Josh bought a pizza with eight slices of pizza for $12. What is the cost of a slice of pizza?
$12
$1.50
$3
$1

Tags

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?