Math - Topic 4 Test

Math - Topic 4 Test

5th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

4th - 6th Grade

10 Qs

10.2 Number Patterns in Tables

10.2 Number Patterns in Tables

5th Grade

15 Qs

Converting Measurements

Converting Measurements

5th Grade

16 Qs

Customary Conversions

Customary Conversions

5th Grade

14 Qs

UNIT 4 Multiplication and Division with Decimals Homework Review

UNIT 4 Multiplication and Division with Decimals Homework Review

5th Grade

12 Qs

Converting Units Metric and Customary

Converting Units Metric and Customary

5th Grade - University

15 Qs

Decimal Multiplication and Division

Decimal Multiplication and Division

5th - 6th Grade

16 Qs

Chapter 10 Review (Customary)

Chapter 10 Review (Customary)

5th Grade

11 Qs

Math - Topic 4 Test

Math - Topic 4 Test

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

Created by

Kortney Pirrong

Used 16+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bottle of eye drops has 0.45 fluid ounces of liquid. How much liquid is in 104 bottles of eye drops?

4,500 fluid ounces

450 fluid ounces

0.0045 fluid ounce

0.00045 fluid ounce

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jamal buys 33 bolts that cost $0.38 each.

Which equation represents the best estimate for the total cost of all of the bolts?

$0.30 × 30 = $9

$0.40 × 30 = $12

$0.50 × 30 = $15

$0.40 × 40 = $16

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jamal buys 33 bolts that cost $0.38 each.

What is the actual total cost of all of the bolts?

$12.00

$12.28

$12.54

$13.24

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the product.


8 × 0.09

0.072

0.72

7.2

72

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

At the grocery store, peaches cost $2.60 per pound. Grace bought 2.3 pounds of peaches. How much did Grace spend on peaches?

$59.80

$4.98

$0.59

$5.98

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which expression is equal to 0.7 × 0.41?

7100×41100\frac{7}{100}\times\frac{41}{100}

710×41100\frac{7}{10}\times\frac{41}{100}

710×4110\frac{7}{10}\times\frac{41}{10}

7100×411000\frac{7}{100}\times\frac{41}{1000}

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Emily bought 10 seashells from the souvenir shop when she was on vacation. Each seashell cost $0.75. What was the total cost of the seashells?

$0.75

$7.50

$75.00

$750.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?