Elasticity of Demand

Elasticity of Demand

12th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Price Elasticity of Demand Quiz (Numerical)

Price Elasticity of Demand Quiz (Numerical)

12th Grade

15 Qs

Entrepreneurship Exam Review

Entrepreneurship Exam Review

10th - 12th Grade

20 Qs

Break-even and cash flow

Break-even and cash flow

12th Grade

20 Qs

Exam Q's Unit 2/3 - Key Formulas

Exam Q's Unit 2/3 - Key Formulas

12th Grade

20 Qs

Cash Flow

Cash Flow

11th Grade - University

10 Qs

Consumer Theory!

Consumer Theory!

11th - 12th Grade

10 Qs

Demand and Supply

Demand and Supply

9th - 12th Grade

10 Qs

Elasticity of Demand

Elasticity of Demand

Assessment

Quiz

Social Studies, Other

12th Grade

Hard

Created by

Anusuya Mazumder

Used 105+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A consumer buys 50 units of a good at a price of Rs 10 per unit. When the price falls to Rs 5 per unit he buys 100 units. Find out price elasticity by percentage method

-2

-1

-3

-2.5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A 5% fall in price of a good results in 10% rise in its demand .Calculate Ed

-1

-3

-2

-5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A consumer buys 50 units of a good at Rs 4 per unit. When its price falls by 25% its demand rises to Rs 100 units. Find out the elasticity of demand.

-2

-4

-3

-1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

The price of a commodity is Rs 15 per unit and its quantity demanded is 500 units. Its quantity demanded rises by 80 units as a result of a fall in its price by 20 %.Calculate Ed

-1

-0.8

-0.5

-0.6

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A consumer buys 5 units of a good at a price of Rs 4 per unit. When price falls to Rs 3 per unit he buys 10 units. Calculate Ed

-0.3

-0.20

-0.5

-0.16

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

The price of a commodity is Rs 50 per unit and its quantity demanded is 500 units .Its price rises to Rs 60 per unit and quantity demand falls by 90 units. Calculate Ed

-1

-0.6

-0.9

-2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A consumer spends Rs 250 on a good when its price is Rs 5 per unit. When the price rises to Rs 6 per unit he spends Rs 240 .Calculate Rs Ed

-2

-1

-4

-3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?