13.5 Multiplying Decimals
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+4
Standards-aligned
Jinto Mathew
Used 57+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
46 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Hannah bought 3.4 pounds of apples. She paid $.89 per pound. How much did Hannah pay for the apples?
$3.00
$3.02
$3.01
$3.03
Tags
CCSS.7.EE.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Michael purchases 12 pencils at the school bookstore. They cost $0.35 each. How much did he spend on pencils?
$3.23
$2.80
$3.00
$30.00
Tags
TEKS.MATH.5.3E
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Sarah jogged 4.8 miles each day for 22 days last month. How many miles did Sarah jog in total?
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Alessa bought 4.6m of fabric that cost $3.57 per meter. What was her total cost?
$1.64
$16.42
$16.56
$165.60
Tags
TEKS.MATH.5.3E
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tristan earns $8.95 per hour. This week he worked 7.5 hours. How much did he earn this week?
$67.125
$67.12
$67.13
$68.00
Tags
CCSS.7.EE.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
One kilometer is about .62 mile. It is 12 kilometers from Laila's house to tthe ice skating rink. About how many miles is it from Laila's house to the ice skating rink?
74.4 miles
7.44 miles
0.744 miles
84.4 miles
Tags
TEKS.MATH.6.4H
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Kyle bought 2 pounds of grapes for $2.49 per pound and 3 muffins for $0.75 per muffin. How much did he pay for the grapes and the muffins?
$3.24
$7.23
$6.48
$10.72
Tags
TEKS.MATH.7.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
50 questions
Exponents, LCM, GCF and Algebraic Expressions
Quiz
•
6th - 9th Grade
45 questions
Mathematics 7 QUARTER 2
Quiz
•
7th Grade
50 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th - 7th Grade
50 questions
G7-ANA-REVIEWER
Quiz
•
7th Grade
41 questions
Functions
Quiz
•
6th - 8th Grade
45 questions
Unit 5 Math 6th Grade
Quiz
•
6th - 7th Grade
42 questions
Unit 2 Quiz Review - Expressions & Equations
Quiz
•
7th Grade
50 questions
Integer & Rational # Operations
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
22 questions
Combine Like Terms
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
16 questions
Proportional Relationships And Constant Of Proportionality
Quiz
•
7th - 12th Grade
20 questions
Integer Operations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Equivalent Expressions
Quiz
•
7th Grade
