Calculating Unit Rates 7.4B

Calculating Unit Rates 7.4B

7th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7th Grade Chapter 2 Mid-Chapter Quiz

7th Grade Chapter 2 Mid-Chapter Quiz

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

9 Qs

Unit Rate (intro)

Unit Rate (intro)

6th - 8th Grade

12 Qs

Module 1, Topic 2

Module 1, Topic 2

7th Grade

11 Qs

Proportionality in Tables and Equations

Proportionality in Tables and Equations

7th - 8th Grade

12 Qs

Proportions from Equations, Tables, and Graphs

Proportions from Equations, Tables, and Graphs

7th - 8th Grade

12 Qs

Rates

Rates

7th Grade

10 Qs

Topic 2: Fractional Rates

Topic 2: Fractional Rates

7th Grade

9 Qs

Calculating Unit Rates 7.4B

Calculating Unit Rates 7.4B

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Jessica Watson

Used 34+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A worker uses 450 inches of steel wire to make 300 springs of the same size. At this rate how many inches of steel wire are needed to make 1 spring?

13\frac{1}{3} in

115\frac{1}{15} in

23\frac{2}{3} in

1 121\ \frac{1}{2} in

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

Joquain paid $47.00 for 4 movie tickets. Each ticket cost the same amount. Each movie ticket costs $____________.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?

$57.46

$8.50

$19.50

$24.70

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

The table shows the amount of money Melanie earns for working different number of hours. What is Melanie's hourly rate of pay?

$8.25 per hour

$8.50 per hour

$8.75 per hour

$8.85 per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A nugget of gold has a mass of 463.2 grams and a volume of 24.0 mililiters. The density of a substance can be determined by finding the unit rate that compares mass to volume. What is the density of gold?

11,116.8 g/mL

439.2 g/mL

0.052 g/mL

19.3 g/mL

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Jaylon makes ham sandwiches for a team dinner. He purchases 5 pounds 4 ounces of sliced ham for $26.88. What is the unit cost per ounce for the ham Jaylon purchases?

$0.49

$4.97

$0.32

$0.42

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Sam's Store sells a 100-ounce bottle of cleaner for $12.99, Brook's Store sells the same cleaner for $9.49 for a 70-ounce bottle, and Cam's Store sells a 90-ounce bottle of the same cleaner for $10.98. Which store has the best buy for the cleaner?

Sam's Store

Brook's Store

Cam's Store

Sam's Store and Brook's Store

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Kazeem can walk  14\frac{1}{4}  mile every  15\frac{1}{5}  hour.  At this rate, how far can Kazeem walk in one hour?

0.8 mile

1.25 miles

 120\frac{1}{20}  mile

2.1 miles