Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+6
Standards-aligned
Rebecca Mitchell
Used 904+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The owner of a city parking garage uses a rate table so that he can look up the parking charges quickly.
What is the unit rate?
$4.50
$6.75
$5.25
$7.50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The owner of a city parking garage uses a rate table so that he can look up the parking charges quickly.
What is the charge for 11/2 hours?
$5.00
$6.75
$5.25
$7.50
Tags
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The owner of a city parking garage uses a rate table so that he can look up the parking charges quickly.
What would be the charge for 8 hours?
$55.00
$40.75
$48.00
$36.00
Tags
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Kristin was charged $24.75 for parking. How many hours did she park her car at the garage?
5.5 hours
4 hours
4.75 hours
5.25 hours
Tags
CCSS.6.EE.A.2
CCSS.6.EE.B.5
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which statement about this graph IS NOT true?
The graph compares the ratio of the charged amount to the number of hours.
At 4 hours, the charged amount is $16.
The graph creates a straight line that increases every hour.
At 2 hours, the charged amount is greater than $5.50.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
2 mins • 1 pt
Choose ALL CORRECT statements.
*There may be more than 1.
The graph represents the ratio of weight per pound to cost.
At a weight of 8 pounds the cost is about $10.
The unit rate is $4 per pound.
At 9 pounds, the cost will be between $8 and $9.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The owner of a skating rink uses a rate table so that he can look up charges quickly.
What is the charge for 3 1/2 hours of skating?
$22.50
$24.50
$22.75
$23.75
Tags
CCSS.6.NS.A.1
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Proportions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Non-Proportional Relationships: Word Problems for 7th Grade

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Comparing Proportional Relationships

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Inequalities in Real Life

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Multiple Representations

Quiz
•
7th Grade
10 questions
7th Grade Linear Relationships

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Math 8 U5L6 Practice

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rate - in real life

Quiz
•
5th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade