Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Real World Problems

Real World Problems

7th Grade

10 Qs

Solving Inequalities

Solving Inequalities

7th Grade

15 Qs

Proportional Relationships in Real Life

Proportional Relationships in Real Life

7th Grade

15 Qs

Lessons 1 and 2 Test Review

Lessons 1 and 2 Test Review

7th Grade

12 Qs

5/13 Bellringer

5/13 Bellringer

7th Grade

6 Qs

Proportional vs Non Proportional

Proportional vs Non Proportional

6th - 8th Grade

10 Qs

8th Grade - Review 1

8th Grade - Review 1

7th - 9th Grade

10 Qs

Multi-step Equation Word Problems

Multi-step Equation Word Problems

7th - 9th Grade

8 Qs

Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3, 6.RP.A.1

+6

Standards-aligned

Created by

Rebecca Mitchell

Used 904+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

The owner of a city parking garage uses a rate table so that he can look up the parking charges quickly.

What is the unit rate?

$4.50

$6.75

$5.25

$7.50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

The owner of a city parking garage uses a rate table so that he can look up the parking charges quickly.

What is the charge for 11/2 hours?

$5.00

$6.75

$5.25

$7.50

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

The owner of a city parking garage uses a rate table so that he can look up the parking charges quickly.

What would be the charge for 8 hours?

$55.00

$40.75

$48.00

$36.00

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Kristin was charged $24.75 for parking. How many hours did she park her car at the garage?

5.5 hours

4 hours

4.75 hours

5.25 hours

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Which statement about this graph IS NOT true?

The graph compares the ratio of the charged amount to the number of hours.

At 4 hours, the charged amount is $16.

The graph creates a straight line that increases every hour.

At 2 hours, the charged amount is greater than $5.50.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Choose ALL CORRECT statements.

*There may be more than 1.

The graph represents the ratio of weight per pound to cost.

At a weight of 8 pounds the cost is about $10.

The unit rate is $4 per pound.

At 9 pounds, the cost will be between $8 and $9.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

The owner of a skating rink uses a rate table so that he can look up charges quickly.

What is the charge for 3 1/2 hours of skating?

$22.50

$24.50

$22.75

$23.75

Tags

CCSS.6.NS.A.1

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?