COP Test- review before retest

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+8
Standards-aligned
Carrie Merritt
Used 33+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Watermelon is sold at a local farmer's market. The price of a watermelon is $0.60 per pound. For watermelons that weight over 8 pounds, the seller offers a discount. The first 8 pounds still cost $0.60 a pound, but every pound over 8 pounds costs $0.40 a pound. Which of these statements is correct?
The weight and cost of watermelon is proportional for all weights.
The weight and cost of watermelon is not proportional for any weights.
The weight and cost of watermelon is proportional for watermelons that weight 8 pounds or less.
The weight and cost of watermelon is proportional for watermelons that weigh more than 8 pounds.
Tags
CCSS.6.EE.C.9
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Dante bought 15 pounds of metal for $36. Which purchase would have the same cost per pound as Dante's purchase?
5 pounds of metal for $12
6 pounds of metal for $15
8 pounds of metal for $18
9 pounds of metal for $21
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Dogs and humans age at different rates. The table above shows the relationship between a dog's age and the comparable human age.
Is the relationship between dog ages and human ages a proportional relationship?
Yes, because both lists increase in value
No, because 1:15 is not the same ratio as 2:24
Yes, because the graph of this relationship would go through the origin.
No, because the human ages are multiples of 4.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Belinda recorded the miles she drove and the number of gallons of gasoline she used in the table.
How many miles can Belinda drive on one gallon of gasoline?
43.0
32.5
21.5
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A recipe requires x number of cups of flour to produce y number of servings.
Using the table, what is the number of servings per cup of flour?
Tags
CCSS.6.NS.A.1
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Two dozen flowers cost $18.96, and four dozen flowers cost $37.92. What is the cost for one flower?
$18.96
$9.48
$0.95
$0.79
Tags
CCSS.6.EE.B.7
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the constant of proportionality for the line on the graph?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
19 questions
Ratios

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Multiply and Divide Decimals (word problems)

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
proportional reasoning

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Ratios and Proportions Post-Test Review

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates and Ratios 7th Grade

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Investigation 1 and 2 Review [Variables and Patterns]

Quiz
•
6th - 7th Grade
19 questions
Proportional Tables and Equations

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Divide a Decimal by a Whole number

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade