Multiplying and Dividing Decimals

Multiplying and Dividing Decimals

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 5 Arithmetic in Base Ten (Decimals)

Unit 5 Arithmetic in Base Ten (Decimals)

6th Grade

15 Qs

Multiplying decimals

Multiplying decimals

6th - 7th Grade

20 Qs

Dividing Decimals by Decimal

Dividing Decimals by Decimal

5th Grade - University

15 Qs

multiplication of decimals grade 5

multiplication of decimals grade 5

4th - 6th Grade

20 Qs

Unit 2 Mid-Unit Quiz Review

Unit 2 Mid-Unit Quiz Review

6th - 7th Grade

16 Qs

5th Grade Math Review

5th Grade Math Review

4th - 6th Grade

21 Qs

Unit Rate/Unit Price

Unit Rate/Unit Price

6th Grade

16 Qs

Money Math

Money Math

3rd - 12th Grade

20 Qs

Multiplying and Dividing Decimals

Multiplying and Dividing Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
5.NBT.B.7, 6.NS.B.3, 5.NBT.A.4

+7

Standards-aligned

Created by

Jessica Salgado

Used 25+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Maria wants to go to the movies with her friends. Each ticket is $9.50. How much would 5 tickets cost?
$47
$9.50
$47.50
$5.50

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jennifer bought 3.4 pounds of apples. She paid $.89 per pound.  How much did Jennifer pay for the apples?
$3.00
$3.02
$3.01
$3.03

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Tickets to the school football game are $2.25. How much would 10 tickets cost?
$22.50
$50.00
$20.00
$22.50

Tags

CCSS.5.NBT.B.5

CCSS.5.NBT.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Big Money Pedro bought a steak that weighs 1.4 pounds. The price is $4.50 per pound. How much does the steak cost?
$4.20
$6.90
$22.50
$6.30

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

CCSS.5.NF.B.4

CCSS.5.NF.B.6

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

 A scientist conducting a dig spent $37.95 on 23 packets of hand wipes for her team of volunteers. What was the price of each packet?
$16.50 
$16.05 
$1.60
$1.65

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.5.NBT.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Anita pays $20.70 to copy an 18 page report. What is the cost for each page?
$1.05
$1.03
$1.15 
$1.10

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

0.6 x 0.91
0.546
0.9
9
5.460

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?