Unit Rate
Quiz
•
Mathematics
•
7th - 9th Grade
•
Practice Problem
•
Easy
Standards-aligned
Elizabeth Simoncioni
Used 29+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
30 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Choose the ratio that matches the correct unit rate.
$80 for 5 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Choose the ratio that matches the correct unit rate.
$39 for 3 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Choose the ratio that matches the correct unit rate.
$139.50 for 9 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Choose the ratio that matches the correct unit rate.
$87.50 for 7 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Choose the ratio that matches the correct unit rate.
105 miles in 3 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Choose the ratio that matches the correct unit rate.
648 miles in 9 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Choose the ratio that matches the correct unit rate.
451.5 miles in 7 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
25 questions
MID SEMESTER GENAP KELAS 7
Quiz
•
7th Grade
25 questions
Integers
Quiz
•
7th - 12th Grade
25 questions
Soal Matematika Campuran
Quiz
•
5th Grade - University
25 questions
Math Quiz
Quiz
•
7th Grade
25 questions
Potenze e logaritmi
Quiz
•
8th - 11th Grade
25 questions
MATH 1 LT3.2 Review
Quiz
•
7th Grade
25 questions
Algebra Introductory
Quiz
•
7th - 8th Grade
25 questions
Gradient of Parallel & Perpendicular Lines
Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Pythagorean Theorem and Their Converse
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Is it a Function?
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
14 questions
finding slope from a graph
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Linear vs Nonlinear Functions
Quiz
•
8th Grade
20 questions
7th spiral #13
Quiz
•
6th - 8th Grade
