Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

unit rates and proportions

unit rates and proportions

7th - 8th Grade

18 Qs

Convert Unit Rates

Convert Unit Rates

7th - 8th Grade

10 Qs

6th 5-5 Rates and Unit Rates

6th 5-5 Rates and Unit Rates

7th Grade

15 Qs

5.1 - 5.3    Ratio, Rate, Unit Rate  QUIZ

5.1 - 5.3 Ratio, Rate, Unit Rate QUIZ

7th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 7th Grade

20 Qs

Friday Ratio and Unit Rate Fun!

Friday Ratio and Unit Rate Fun!

5th - 6th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3B

+1

Standards-aligned

Used 1K+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the ratio of squares to circles?

3:8

5:3

3:5

5:8

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the ratio of circles to squares?

3:8

5:3

3:5

5:8

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the ratio of circles to total shapes?

3:8

5:3

3:5

5:8

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is the unit rate for the following situation:


John can eat 15 hotdogs in 3 minutes.

15 hotdogs3 min\frac{15\ hotdogs}{3\ \min}

5 hotdogs1 min\frac{5\ hotdogs}{1\ \min}

3min15 hotdogs\frac{3\min}{15\ hotdogs}

1 min5 hotdogs\frac{1\ \min}{5\ hotdogs}

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is the unit rate for the following situation:


Your heart has 240 beats in 4 minutes.

 240 beats4 min\frac{240\ beats}{4\ \min} 

 4 min240 beats\frac{4\ \min}{240\ beats} 

 120 beats2 min\frac{120\ beats}{2\ \min} 

 60 beats1 min\frac{60\ beats}{1\ \min} 

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is the unit rate for the following situation:


Alice drives 250 miles in 5 hours. 

 250 miles5 hours\frac{250\ miles}{5\ hours} 

 50 miles1 hr\frac{50\ miles}{1\ hr} 

 125 miles2.5 hrs\frac{125\ miles}{2.5\ hrs} 

 1 hr50 miles\frac{1\ hr}{50\ miles} 

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is the unit rate for the following situation:


The pasta costs $2.60 for 20 ounces. 

 0.131 ounce\frac{\text{}0.13}{1\ ounce} 

 2.6020 ounces\frac{2.60}{20\ ounces} 

 1.3010 ounces\frac{1.30}{10\ ounces} 

 20 ounces2.60\frac{20\ ounces}{2.60} 

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?