Ratios/Rates/Proportions

Ratios/Rates/Proportions

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate Word Problems

Unit Rate Word Problems

5th - 7th Grade

12 Qs

7th Grade Math FInal

7th Grade Math FInal

7th Grade

15 Qs

Unit Rate Practice

Unit Rate Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

7.RP.1 Unit rate

7.RP.1 Unit rate

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit rate and constant rates of change

Unit rate and constant rates of change

7th Grade

15 Qs

Unit Rates - Basic

Unit Rates - Basic

7th Grade

15 Qs

Ratios/Rates/Proportions

Ratios/Rates/Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.NS.B.3, HSF-LE.A.1B

+4

Standards-aligned

Created by

Jessica Daum

Used 689+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A watermelon cost $3.24 for 3 pounds, what is the cost per pound?

$9.72

$1.08

$6.24

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sara drives 330 miles in 5 hours. What’s her rate?

1,650 miles per hour

335 miles per hour

66 miles per hour

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

16 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

15 customers per hour

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?

16 customers

10.5 customers

7.5 customers

14 customers

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?

400 miles

325 miles

575 miles

650 miles

Tags

CCSS.HSF-LE.A.1B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?

$3.60

$3.55

$3.40

$3.50

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?

The 12-pack

The 6-pack

They're the same

Neither, I prefer Coke

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?