Ratios/Rates/Proportions

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Jessica Daum
Used 689+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A watermelon cost $3.24 for 3 pounds, what is the cost per pound?
$9.72
$1.08
$6.24
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Sara drives 330 miles in 5 hours. What’s her rate?
1,650 miles per hour
335 miles per hour
66 miles per hour
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?
16 customers
10.5 customers
7.5 customers
14 customers
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?
400 miles
325 miles
575 miles
650 miles
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?
$3.60
$3.55
$3.40
$3.50
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?
The 12-pack
The 6-pack
They're the same
Neither, I prefer Coke
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
7th Grade Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Better Buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
14 questions
Solving Proportions

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Rate Complex Fractions and Unit Rates

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
7.RP.1 Unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Finding the unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade