Which is the better buy?

Which is the better buy?

4th - 9th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

PRETEST: Rates and Unit Rates

PRETEST: Rates and Unit Rates

6th - 12th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates Quiz

Rates and Unit Rates Quiz

6th Grade

10 Qs

Ratios Review

Ratios Review

6th Grade

15 Qs

02-12-CW Classwork - 19 / 20 OCTOBER

02-12-CW Classwork - 19 / 20 OCTOBER

6th Grade

10 Qs

Better Buy

Better Buy

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rates and Better Buy

Unit Rates and Better Buy

6th Grade

8 Qs

Better Buy

Better Buy

6th Grade

10 Qs

Unitary Method

Unitary Method

5th Grade - Professional Development

11 Qs

Which is the better buy?

Which is the better buy?

Assessment

Quiz

Mathematics

4th - 9th Grade

Hard

Created by

Wei Ting Chai

Used 83+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the better buy?

5 oranges for $2.00

4 oranges for $1.56

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the better buy?

6 eggs for $4.20

12 eggs for $8.10

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the better buy?

5 exercise books for $3.65

8 exercise books for $5.76

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the better buy?

7 cartons of milk for $10.50

9 cartons of milk for $13.59

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the better buy?

1.08 kg of beef for $7.20

1.62 kg of beef for $10.77

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the better buy?

130 g of toothpaste for $1.17

150 g of toothpaste for $1.31

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which is the best buy?

5 pens for $10.00

7 pens for $14.70

9 pens for $17.75

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?