Which is the better buy?
Which is the better buy?

Quiz
•
Mathematics
•
4th - 9th Grade
•
Hard

Wei Ting Chai
Used 83+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
5 oranges for $2.00
4 oranges for $1.56
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better buy?
6 eggs for $4.20
12 eggs for $8.10
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better buy?
5 exercise books for $3.65
8 exercise books for $5.76
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better buy?
7 cartons of milk for $10.50
9 cartons of milk for $13.59
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better buy?
1.08 kg of beef for $7.20
1.62 kg of beef for $10.77
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better buy?
130 g of toothpaste for $1.17
150 g of toothpaste for $1.31
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is the best buy?
5 pens for $10.00
7 pens for $14.70
9 pens for $17.75
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Price

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Using Unit Prices

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Better Buy!

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Better Buy: Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Best Buy: Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
13 questions
Unit Rates

Quiz
•
4th - 6th Grade
10 questions
Y9 Set 4 Retrieval Best Buys and Exchange Rates

Quiz
•
9th - 11th Grade
14 questions
Better Buy/Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Basic multiplication facts

Quiz
•
4th Grade
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Volume Prisms, Cylinders, Cones & Spheres

Quiz
•
8th Grade