Long Division of Whole Numbers and Decimals 1

Long Division of Whole Numbers and Decimals 1

5th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

5th Grade Math Test

5th Grade Math Test

5th Grade

20 Qs

Multiplication and Division Word Problems

Multiplication and Division Word Problems

4th Grade - University

20 Qs

Addition and Subtraction Word Problems Table

Addition and Subtraction Word Problems Table

2nd Grade - University

16 Qs

SOL 5.17 - Mean, Median, Mode and Range

SOL 5.17 - Mean, Median, Mode and Range

5th Grade

15 Qs

Long Division Review

Long Division Review

4th - 5th Grade

20 Qs

Mental Quiz (Division Strategies) 2

Mental Quiz (Division Strategies) 2

4th - 5th Grade

15 Qs

Adding and Subtracting Digits

Adding and Subtracting Digits

3rd Grade - University

20 Qs

9/8/2021 Morning Math

9/8/2021 Morning Math

5th Grade

21 Qs

Long Division of Whole Numbers and Decimals 1

Long Division of Whole Numbers and Decimals 1

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
5.NBT.B.6, 5.NBT.B.7, 5.NF.B.3

+1

Standards-aligned

Created by

Jay Rodriguez

Used 20+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
$1.30
$6.50
$13.00
$0.65

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.5.NBT.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Anita pays $20.70 to copy an 18 page report. What is the cost for each page?
$1.05
$1.03
$1.15 
$1.10

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Mrs. Rice bought 27 books for the class.  What was the cost for one book if she spent a total of $67.50?
$2.13
$0.21
$0.25
$2.50

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The answer to a division problem is called the _________
Quotient
Divisor
Dividend

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.5.NF.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

 It costs $96.85 for 13 tickets to the aquarium. All the tickets cost the same amount. Which shows the best estimate for the cost of one ticket? 
$15
$25
$3
$10

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.5.NBT.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A scientist conducting a dig spent $37.95 on 23 packets of hand wipes for her team of volunteers. What was the price of each packet?
$16.50
$1.60
$16.05 
$1.65

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Ty had a rope that was 462 cm long. He cut it into pieces that were 3 cm long. How many 3 cm pieces of rope can he cut?
154
54
77

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.5.NF.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?