Money 5th class

Money 5th class

3rd - 8th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Tax, Tip, and Discount

Tax, Tip, and Discount

7th Grade

8 Qs

Module 6 Fluency

Module 6 Fluency

6th Grade

10 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Mighty Monday Quiz 6 - Year 4

Mighty Monday Quiz 6 - Year 4

4th Grade

12 Qs

6th class Money

6th class Money

5th - 8th Grade

10 Qs

Discounts

Discounts

7th - 10th Grade

10 Qs

Tax, Tip, Markup

Tax, Tip, Markup

7th Grade

10 Qs

Discount

Discount

6th - 7th Grade

10 Qs

Money 5th class

Money 5th class

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd - 8th Grade

Hard

Created by

Ronan Breathnach

Used 242+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If 5 pencils cost £1.80, how much would 1 of these pencils cost?

25c

36c

30c

35c

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If 2 litres of Coke cost £2.00 and 500ml of Pepsi cost 60cent. Which is the best value?

Coke by 20 cent per litre

Pepsi by 10 cent per litre

Coke by 10 cent per litre

Pepsi by 25 cent per litre

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If 1 football costs £2.20, how much would 4 cost?

£8

£4.40

£9.20

£8.80

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If 2 ice-creams cost £1.50, how much would 4 cost?

£3.00

£1.50

£3.50

£4

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If 4 chocolate bars cost £2.00, how much would 5 cost?

£2.75

£3.00

£2.25

£2.50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If 2 loaves of bread cost £1.20, how much would 3 cost?

£2.00

£1.80

£1.20

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If the items in my shopping bag cost £2.24, £3.70, £5.20 & £6.80, what would be a good estimate of the cost using rounding?

£18

£21

£14

£15

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If the items in my shopping bag cost £8.12, £6.78, £2.11 & £5.56, what would be the best estimate of the cost using rounding?

£20

£23

£28

£19