Rate (Solving Word Problems)

Rate (Solving Word Problems)

5th - 6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Chapter 5 Review

Chapter 5 Review

6th Grade

13 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates Retest

Unit Rates Retest

6th - 7th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

Unit 3 Rates/Percentages Review

Unit 3 Rates/Percentages Review

6th Grade

11 Qs

Rate (Solving Word Problems)

Rate (Solving Word Problems)

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 3.OA.A.2, 3.OA.A.3

+8

Standards-aligned

Created by

Intan Agustin Wahyuni

Used 158+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

John spent $36 to buy 4 basketballs. What was the price per basketball?

$9 per basketball

$144 per basketball

$8 per basketball

$12 per basketball

Tags

CCSS.3.OA.A.2

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.B.6

CCSS.3.OA.C.7

CCSS.3.OA.D.8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Issa flew 600 miles in 120 minutes. How many miles per minute did she fly?

5 miles per minute

0.2 miles per minute

3 miles per minute

6 miles per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

In 11 months, Azel read 110 books. How many books did he read in one month?

10 books in one month

11 books in one month

1,210 books in one month

110 books in one month

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Emerson drove 1,080 miles in 20 hours. What was his speed in miles per hour?

90 miles per hour

54 miles per hour

540 miles per hour

58 miles per hour

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A recipe requires 2 cups of milk for every 3 cups of flour. If you use 8 cups of milk, how many cups of flour do you need?
9
12
16
6

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You earn $35 for washing 7 cars. How much do you earn for washing 4 cars?

$5

$20

$25

$8.75

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

You jog 2 kilometers in 12 minutes. At this rate, how long will it take you to complete a 5-kilometer race?

24 minutes

6 minutes

30 minutes

4.8 minutes

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?