Prices - Unit cost

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy
+3
Standards-aligned
Cherie Kaluder
Used 590+ times
FREE Resource
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 kilos of concrete. What is the unit price for 1 kilo?
$8
$35
$5
$0.125
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The store was selling 4 chocolate bars for $2.00. How much would one chocolate bar cost?
$1.00 per bar
$2.00 per bar
$0.50 per bar
$0.25 per bar
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Ellie made $45 babysitting for 6 hours. How much does she make per hour?
$45 per hour
$7.50 per hour
$2.70 per hour
$6.70 per hour
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If a dozen doughnuts cost $3.00, what would 1 doughnut cost?
1 doughnut costs $0.15
1 doughnut costs $0.25
1 doughnut costs $0.30
1 doughnut costs $1.15
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
I paid $15.00 for 6 litres of oil.
What was the price per litre?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Dayonna bought 8 apples at a cost of $5.20. What is the unit price?
$6.50
$1.53
$0.65
$0.50
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Unit Rate #2

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
17 questions
Unit 2 Review-Rates, Ratios, & Percents

Quiz
•
6th - 7th Grade
19 questions
Ratios

Quiz
•
7th Grade
18 questions
Proportional Reasoning

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Price

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade